Til indholdet

Molyneux' Curiosity stiller din nysgerrighed om en uge

"What's in the box? What's in the booox?" Sådan slutter den bedste thriller i filmhistorien, og sådan starter de fleste også med at spørge, når de ser Peter Molyneux' og 22 Cans kommende spil Curiosity. Spillet ankommer efter flere forsinkelser den 7. november. Ganske enkelt går spillet ud på, at finde ind til kernen af den enorme kube. Det gøres ved at klikke millioner og atter millioner af små firkantede brikker væk, lag for lag for lag. Det er meningen, at alle spillere skal arbejde sammen om projektet. Spillet bliver ganske gratis til både iOS og Android. Hvad mon Peter gemmer i midten? Det finder vi forhåbentlig snart ud af. Det er i hvert fald noget af en gimmick, han har hevet frem, den gode Peter. Vi glæder os til at se indholdet. Vi håber dog ikke, at det er det samme, som Brad Pitt finder i Seven.

Kommentarer

Steadi
Bruger
2238 indlæg
#1 - | 01-11-2012 16:42
En afsløring af Black & White 3?:)
My fellow Americans, I am pleased to tell you I just signed legislation which outlaws Russia forever. The bombing begins in five minutes.
n0rton
Bruger
1039 indlæg
#2 - | 01-11-2012 17:28
Peter Molyneux' er så meget varm luft...
Kimozabi
Hyrden
20828 indlæg
#3 - | 01-11-2012 18:20
Han ville lave verdens bedste rollespil med Fable 2 og forsøgte det ved at sætte alt kamp over på en enkelt knap, som folk skulle spamme løs på.

Han er ligesom prequels - bare ikke særlig spændende.
When you're ahead... get aheader. - Day[9]

Skriv kommentar

For at skrive kommentarer, er det påkrævet, at du er registreret Daily Rush bruger og at du er logget ind.