Til indholdet

Microsoft Surface tabletten på markedet den 26. oktober

Microsoft afslørede for nyligt deres egen tablet. Den fik navnet Surface, og nu har de så endelig valgt en udgivelsesdato. Den 26. oktober vil den første udgave af Surface ramme markedet, hvilket ikke kan overraske. Det er nemlig den samme dag som Windows 8 udgives. Denne første udgave af Surface er baseret på ARM-teknologien, og den vil komme med Windows RT, en Windows 8-udgave tilpasset ARM-teknologien og tabletten. Venter du omkring 90 dage mere, så vil du kunne få fingre i en noget mere potent udgave af Surface. Den vil være intel-baseret og have Windows 8 Pro. Skal du mon have fingre i en Surface?

Kommentarer

fisker_
Bruger
9528 indlæg
#1 - | 31-07-2012 15:30
Ja det kan ikke undre mange siden det er hvad de sagde på annonceringen.
-dut-
Bruger
1372 indlæg
#2 - | 31-07-2012 17:53
Jeg tror godt at jeg kunne finde på at købe en surface pro. En tablet som er kraftig nok og med et "rigtigt" operativ system til også at kunne bruges som rigtig bærbar.
volleztar
Bruger
48 indlæg
#3 - | 31-07-2012 18:17
ja, mon ikke der bliver investeret i en pro udgave :)
Redspeed93
Bruger
6840 indlæg
#4 - | 31-07-2012 21:51
#2 Så smider du bare de 13k(!!!!) som blev leaked fra en norsk forhandler for et par dage siden..!
fisker_
Bruger
9528 indlæg
#5 - | 31-07-2012 22:13
#4 Ingen priser eksisterer, så der er ingen priser at leake, Microsoft har udtalt det kommer til at ligge på linie med tilsvarende ultrabooks, dem kan du efterhånden få nede i en ~6000 kr, men ok en pris på 8000 er ikke urealistisk.

Det er forresten også en svensk side, så det er svenske kroner der er tale om og ikke danske kroner.

Til sidst så ligge prisen på "Ikke-pro" versionen også i et prisleje som vi ved det ikke bliver da Microsoft har sagt det kommer til at være konkurrencedygt­ige med andre Tablet priser.

dvs. priser på omkring 3-4k, hvilket er langt under de priser som den butik også spekulerer i.

Skriv kommentar

For at skrive kommentarer, er det påkrævet, at du er registreret Daily Rush bruger og at du er logget ind.