Til indholdet

Android-konsollen Ouya eksploderer på Kickstarter

Vi har haft flere overraskende Kickstarter-successer. Men intet kan komme tæt på, hvad der er sket med Ouya-konsollen, som vi skrev lidt om i sidste uge. Siden sidst er projektet blevet ganske officielt og har søgt til Kickstarter for investorer. Idemagerne søgte $950.000, hvilket ikke er meget for en konsol. Men mon de kan få indfriet målet? Eller ... hvor mange gang, kan de få indfriet de $950.000? For på under 48 timer, var der smidt over $2 millioner i Ouya. I skrivende stund, hvor der stadig er hele 27 dage tilbage, ligger beløbet på hele $3.7 millioner, og det stiger hvert eneste sekund. Spørgsmålet om, hvorvidt en billigt, android-baseret konsol med et helt åbent design var interessant, er blevet besvaret! Rusherne er allerede i fuld gang med at danne mening omkring denne nye spændende konsol. Spring med på vognen! Har du tænkt dig at poste penge i projektet? Eller er konsollen djævelens værk? Du kan se og læse meget mere om Ouya på Kickstarter-siden. Du kan også følge udviklingen via KickTraq, der giver et bud på, hvordan kampagnen ender. Ganske interessant (Tak til Festival H)

Kommentarer

mutley
Bruger
1635 indlæg
#1 - | 12-07-2012 10:45
TAG MINE PENGE FOR SATAN!!!
PSN: Viiviio
Polaris
Bruger
2616 indlæg
#2 - | 12-07-2012 11:04
Spændende, men intet slår pc gaming ;-)
Do what the fuck makes you happy, cause in the end, who's there? You.
ice_boy
Bruger
9826 indlæg
#3 - | 12-07-2012 11:04
Virkelig et spændende projekt og tror da jeg vil smide nogle penge efter det...må lige tjekke kontoen :)
...og så stod jeg bare hvad.
TheRaz
Bruger
9530 indlæg
#4 - | 12-07-2012 11:15
Sindssygt beløb med så mange dage igen :o
ElSenator
Bruger
6071 indlæg
#5 - | 12-07-2012 11:17
Det kunne blive den ultimative casual gaming konsol. Fri for M$ og Sony's klamme hænder. Styret af folket! YES!!! :D Al magt til åbne systemer!

... Jeg håber det bliver til noget. :)
Muldjord <<-- Det er ik' for børn!
mutley
Bruger
1635 indlæg
#6 - | 12-07-2012 11:59
høhø
PSN: Viiviio
kongkim
Bruger
12422 indlæg
#7 - | 12-07-2012 13:52
Uanset hvad kommer jeg ikke til at game med mindre der kommer mus og tastatur på.
Medlem af den religiøse Pc-Religionen :) Konsol hader to the max. PC for ever. - Største ønske på DR: Alle fora på forsiden.
VampiricEye
Bruger
11993 indlæg
#8 - | 12-07-2012 14:48
#7 Mon ikke der nok skal blive fundet en løsning på det, når platformen er så åben, som den er.
Slå min Space is Key 2 rekord: I dare you!
Evil_Santa
Bruger
673 indlæg
#9 - | 12-07-2012 15:09
Bliver spændende at se hvor mange spil der kommer når alle spil skal være gratis. Eller er der noget jeg har misforstået? Hvordan skal developers tjene pengene på spil ind igen?
Itchy...
Had
Bruger
2234 indlæg
#10 - | 12-07-2012 15:52
Uhyre spændende. Ikke for en l337 gamer som mig \0/ men mine børn vil elske den slags spil - og platformen er let tilgængelig
Supply blocked - it's part of my build
kongkim
Bruger
12422 indlæg
#11 - | 12-07-2012 17:17
#8 Jo det kan du have ret i. :) Men lad os nu se. Nyder at side med min computer pga. jeg har alt samlet hvad jeg bruger og har det med at lave flere ting på en gang :)
Det nok den primær grund til jeg ikke gider konsoller. Men det lyder da spændende det her så nu må vi se :)

#9 Kunne forstille mig det er som med gratis spil på steam osv. Hvor du kan spille gratis men hvor du kan købe dig til fordele primium accounts og fra reklamer og sdåan.
Medlem af den religiøse Pc-Religionen :) Konsol hader to the max. PC for ever. - Største ønske på DR: Alle fora på forsiden.
Mikedk
Bruger
432 indlæg
#12 - | 12-07-2012 17:53
#9
Hvis du ellers læser hvad der står på den kickstarter side, så bliver alle spil ikke gratis. De fleste bliver gratis at spille (Intet abonnement eller micropayment), men masser af spil kommer stadig til at koste penge for at anskaffe dem.

Den eneste forskel mellem den her, og xbox/ps, ser ud til at være at den her bliver open source. Og så vil de gå mere op i at det overall skal være billigere at spille på den her.

Det er ihvertfald sådan jeg forstår det ud fra alt hvad de selv skriver på deres side.
Ghidora
Bruger
6468 indlæg
#13 - | 12-07-2012 21:56
Multiplayer spil bliver da den rene hack fest
Festival_H
Bruger
2826 indlæg
#14 - | 13-07-2012 02:39
#12 Det vigtigeste ved spillede og det som de laver som en katapiller er at alle spil skal have en eller anden form for gratis mode.
Om det så er en Demo og man kan betale for blir en full game som på Arcade spil på xbox ved vi ikke endnu.
Der kommer sikkert masser af forskellige måde de kommer til at tjene penge på.

Men pointen er at vi skal kunne prøve et spil af UDEN at betale en krone.

Jeg var også lidt i tvivl om hvordan udviklerne skulle kunne tjene penge, men jeg er nu overbevist and I backed the shit out of it.
Festival_H
Bruger
2826 indlæg
#15 - | 13-07-2012 02:41
#13 Ikke nødvendigvis. Vi ved jo ikke hvordan det kommer til at fungere.

Det kan jo være at hacked units ikke har adgang til spil netværket eller deres storefront.

Who knows how it will work
fisker_
Bruger
9321 indlæg
#16 - | 13-07-2012 06:20
Faktisk har Android online spil allerede forholdsvist god beskyttelse mod snyd.

Det er fordi man, ulig Sony, ikke tror at maskinen ikke kan knækkes :)
ash_dk
Bruger
764 indlæg
#17 - | 13-07-2012 09:54
#16 det gav jo så ingen mening overhovedet.
im bored.......
Mikedk
Bruger
432 indlæg
#18 - | 13-07-2012 20:22
#14
Ja, men spil demoer er jo så ikke ligefrem et nyt koncept. Det har man kunne få siden tidernes morgen.
Nu aner jeg så ikke hvordan det er på Xbox/Ps3 idag, men jeg går da også ud fra at der er demoer til dem?

Så ja, det kan godt være at de bliver nemmere med den her at 'opgradere' fra demoen til fuldt spil, men jeg synes stadig ikke ligefrem det lyder revolutionerene­. Jeg tror nemlig også kvaliteten af spillene bliver meget lavere.
Men vi får vel at se når den er ude. :)

Skriv kommentar

For at skrive kommentarer, er det påkrævet, at du er registreret Daily Rush bruger og at du er logget ind.