Så er klokken rundet 17.00 og spændingen er endelig udløst. Der har den seneste uge været mange
gisninger og gætterier om, hvad Grand Theft Auto V (GTA V) mon ville byde på. Hvor udspiller handlingen sig og hvad betyder det "five" i spillets logo?
Den første trailer fra spillet er nu blevet udsendt af RockStar Games og vi er blevet bare en smule klogere på hvad der venter. Spillet forgår i en fri fortolkning af Los Angeles kaldet Los Santos /
Vinewood (en del af Los Santos fra GTA IV). Traileren byder på en endnu ukendt stemme, som fortæller at han har ville pensionere sig og slappe af i bedre og varmere omgivelser. Men som du sikkert allerede har luret, er gamle vaner ikke lige sådan at slippe.
Tryk dig igennem for at
se traileren og fordøje de mange fine indtryk.
Kommentarer
Bruger
738 indlæg
Men hovedpersonen der taler, hvilken accent har han? Hvor er han fra?
Bruger
347 indlæg
Chefredaktør
13646 indlæg
Bruger
3469 indlæg
Vice city, aka Miami Vice og Boyz in the Hood var så lette.
GTA IV var også let at leve sig ind i en historie i nutiden om en øst europæer som går amok i USA Scarface style
Men hvad hvad er det her for noget og hvad er det inspireret af?`
En familie far i Los Angeles i nutiden som begynder at lave criminalitet i stedet?
Hvis det er tilfældet grovt sagt så er det ikke lige den fedeste historie og tema imo
Bruger
2514 indlæg
Bruger
4620 indlæg
Og så ser jeg bare frem til at kunne komme til det her i GTA V
http://www.youtube.com/watch?v=MB1scyrM_dk
Bruger
394 indlæg
Bruger
1726 indlæg
Han siger jo i traileren at han er taget til Los Santos for at stoppe sit kriminelle liv (og være familie far i stedet) men at han kedede sig for meget og derfor ser man dem i gang med at røve et-eller-andet.
Bruger
738 indlæg
Ved sgu ikke om han lyder som en fra Florida eller SoCal. Det er svært.
Bruger
2723 indlæg
Julegave måske?
Bruger
3603 indlæg
Bruger
1050 indlæg
Moderator
9661 indlæg
Bruger
377 indlæg
Julegave? Måske... men hvad år?
Bruger
1278 indlæg
Bruger
4721 indlæg
Bruger
1158 indlæg
hvis det så bare udkommer samtidig til PC og konsoller...
Bruger
1355 indlæg
Bruger
1155 indlæg
Bruger
783 indlæg
Redaktør
29984 indlæg
EJEJEJEJEJ! Jeg kan ikke vente. Nu dør jeg. Farvel...
Bruger
4683 indlæg
Bruger
23 indlæg
L.A som setting kan kun blive EPISK!!
Glæder mig sindssygt. Fedeste spilserie i verden IMO. !
:))
Bruger
3603 indlæg
PC... fordi jeg fortjener det.
Bruger
2155 indlæg
Efter at ha' spillet mange GTA'er så føles formularen lidt tyndslidt, og det er så obligatorisk med de fjollede typer man møder.
LA Noire (og RDR) viste, at der også kan være lidt dybde i fortællingen, men træerne vokser nok ikke ind i himlen. GTA er jo et fedt spil for teenagedrenge der bare vil noget mindless action - hvilket er fair nok. Måske man bare er vokset fra det..