Ubisofts kontroversielle DRM er blevet knækket
Vi har tidligere skrevet om
Ubisofts upopulære DRM-løsning og om, hvordan de forgæves har
forsøgt at forklare dette valg. Nu viser det sig, at de har skaffet sig en masse negativ omtale til ingen verdens nytte, da DRM-beskyttelsen af ubådspillet Silent Hunter 5 blev
knækket ganske kort efter udgivelsen. Vores altid opmærksomme brugere her på Daily Rush har allerede opdaget dette og
lavet en tråd om emnet, hvor diskussionen kører livligt. Ubisoft har sendt en
udtalelse til
CVG, hvor de benægter hele historien og siger, at man ikke kan downloade den fulde udgave af Silent Hunter 5 på nettet. Den fulde udtalelse lyder således:
Please know that this rumor is false and while a pirated version may seem to be complete at start up, any gamer who downloads and plays a cracked version will find that their version is not complete.
Det er ikke længere muligt at tilføje kommentarer til dette emne, da det har ligget inaktivt i mere end 100 dage.
Kommentarer
Bruger
2777 indlæg
Bruger
97 indlæg
Bruger
3642 indlæg
Bruger
616 indlæg
Bruger
5982 indlæg
Der er ingen grund til at piratversionen er bedre, hvis de igen har bare lidt hjerne, men bolden er i Ubisoft halvdel.
Køber ihvertfald ikke deres spil før den her drm ryger bye bye hasta la vista.
Bruger
4978 indlæg
Men der er bare ingen grund til at beskytte spillene på den måde.
Man kan lave en minimal kopisikring, så hr. og fru. jensen ikke fristes til at kopiere selv, men at de bruger millioner af kroner på at udvikle nye DRM-metoder er jo tåbeligt, når det kun drejer sig om få dage, før det er knækket, og når de eneste der så bliver straffet er de lovlydige brugere.
Bruger
5383 indlæg
Det er dumt at skyde gråspurve med kanoner - især hvis krudtet i kanonen viser sig at være vådt...
Den overordnede Julemand!
Bruger
539 indlæg
Som eksempel kan man referere til Bethedas The Elder Scrolls IV: Oblivion. Den havde absolut intet kopisikring, ikke så meget som et serielnummer.
Alligevel solgte spillet på 20 dage, 1.7 millioner enheder til PC og Xbox 360.
Spil/Musik/Video sælger KUN hvis det er kva-li-tet. Man kan ikke med DRM, tvinge folk til at købe varer.
Bruger
1890 indlæg
Det samme skete med sins of a solar empire.
Det havde vidst heller ikke nogen form for beskyttelse (måske et serienummer) og alligevel solgte det rigtig godt.
Bruger
888 indlæg
Bruger
3479 indlæg
Skribent
6245 indlæg
Jeg kan huske, at jeg sad med fotokopier af manualer, dengang hvor man skulle indtaste fx ord 5 på linie 16 på side 28 hver time. Eller de der drejehjul med 5 lag, hvor man skulle indstille skiven rigtigt og indtaste et tal eller et ord (var der ikke et Indiana Jones spil, der havde sådan en?)
Folk skal nok finde en måde at omgå DRM på, hvis spillet er interessant nok. Og interessen for at bryde DRM og gøre spillet tilgængeligt for alle stiger jo kun, når udgiverne laver et DRM, der som dette virkelig forringer kvaliteten af produktet. De skyder virkelig sig selv i foden med sådan noget her.
På den anden side kan jeg godt forstå, at der er DRM, for piratkopiering ER meget udbredt, og hvis de kan forhindre bare en lille del af gamerne i at få det "gratis", så de bliver nødt til at købe det, så tjener de flere penge. Det er jo langt fra alle gamere, der fx kan finde ud af at erstatte filer med noget, de har hentet på nettet.
Bruger
539 indlæg
Problemet er bare at folk ikke er "nødt" til at købe noget som helst.
Bruger
1786 indlæg
Bruger
1972 indlæg
Elsker hver gang crackerne owner udgiverne/udviklerne's DRM løsninger. Det må da snart gå op for dem, at de kun er til skade for kunderne.
Bruger
221 indlæg
Bruger
243 indlæg
Bruger
97 indlæg
Det er jo præcis hvordan en musiker tjener på en CD, 1-5%? Alle mellemled er jo spild!
Digital distribuering er KLART bedre, hvis man giver kunderne fordele, hvis de så vil have manueler osv. Så skal de sælges ved siden af, uden at det koster mere end at købe spillet fysisk med manual og CD, altså sælg manuel, ekstra gejl og collector's ting ved siden af i en webshop.
Men selve spillet skal være billigere, pga man har sænket priserne. Steam viser udmærket hvordan priserner bliver holdt kunstigt oppe.
Fiks det og drop DRM og så vil salget BOOME fuldstændig hjernedødt.
Hyrden
9807 indlæg
Udviklere er ikke dumme - de ved godt at spil bliver cracket før eller senere.
Men hvis en given DRM-løsning sigter efter at forhindre f.eks. Zero Day Piracy (piratkopiering fra spillet går guld og indtil det rammer butikkerne) og har succes, jamen så virker den type DRM. Det er bl.a. det Valve gør med deres spil. Og det lykkedes også fint for Ubisoft.
Det er alt for snæversynet og uvidende at sige: "Spil bliver piratkopieret alligevel. DRM virker ikke".
Det kan meget vel være at Ubisoft troede at dette var den Hellige Gral indenfor permanent piratbeskyttelse, men de tilhørende "DRM virker aldrig"-kommentarer er lidt sørgelige at læse. Specielt når det nu lykkedes Ubisoft at stoppe en kritisk del af piratkopiering.
#8:
Hvad solgte det til PC alene?
Bruger
456 indlæg
jeg undskylder på forhånd for min snæversynethed samt uvidenhed.
Men når jeg læser den 'businessmodel' du taler om, hvor 0day piracy forhindring er målet, den virker for mig rimelig meget som om, at udviklerne ER dumme. Hvem helvede har så mange penge at de bruger så mange millioner på at forhindre piratkopieringen i så kort en periode som 0day nu engang er?
Det er jo en falliterklæring at sidde og sige sådan overfor cheferne hos Ubisoft (eller hvilket som helst andet firma), og DRM producenten må nok grine hårdt i skægget, når ordren er lagt.
Og din kilde til Valves model, vil jeg gerne se.
Ærligt talt virker det for mig som om du er lidt for zealous omkring det, end godt er.
Stig ned fra piedestalet.
PS: Xbox 360 versionen af Oblivion blev også 'piratkopieret' ganske hurtigt, så hvis du hinter til at PC versionen solgte langt færre end xbox360 versionen pga. dets cracking, så er du noget arrogant. Men jeg lader det stå.
Hyrden
9807 indlæg
Værsgo .
Når en udvikler antager, at 50% af piratkopiering af deres spil vil foregår netop i Zero Day-perioden, lader det til at være en fornuftig investering i mine øjne. Jeg tror du undervurderer vigtigheden af det.
Jeg siger ikke at jeg ved dette som faktum, men jeg vil personligt tro at nyhedselementet om at være den første der cracker et spil, eller det at en piratgruppe kan "tilbyde" spil før de udkommer har meget at gøre med hvor ivrige piratgrupper er for at cracke spil.
Men alt dette er jo bare min mening. Og ifølge den er det at undgå at se alle dele at emnet at tro at piratkopiering ikke virker fordi spil alligevel crackes
Mr. GoW
19550 indlæg
Vi så jo med bc2, at en russisk kopi har været spilbare en lille uges tid.
Men ja, jeg er kun enig i, at den for for DRM på længere sigt kun er til gene for spillere.
Serial check og online check ved første startup, så er vi ved at være der. Andet er der ikke brug for.
Bruger
2412 indlæg
Det hele bliver mere konsol styret, din xbox så vidt jeg ved bliver næsten ubrugelig hvis du cracker den. Så kan du kun se film og spille spil alene.
Og det sku også i orden, hvorfor ikke bare tage det på konsollen? En dag laver de vel nok et tastatur + mus til de trængende på konsol.
P.S Var det bedste indtjenings trick de gjorde ikke at de ventede SÅ længe med at udgive/lave pc-versionen?
Dem som havde pc og konsol, ville nok ikke kunne vente og ville så senere købe det til konsol alligevel.
Og dem der ikke havde konsol ville måske endda investere i en konsol oveni bare for spillet, og selvfølgelig også andre klassikere.
Bruger
243 indlæg
Bruger
5982 indlæg
mange udviklere idag vil bare ikke se sig selv i spejlet og acceptere okay, måske laver vi bare middel spil, måske skulle vi tage os sammen og lærer noget af Blizzard og Valve.
Istedet for at fokusere på pirater, skulle de fokusere på at de deres betalene kunder den bedste service / spil muligt, men en masse fordele. Det kan bare ikke være så svært at forstå, medmindre man er Ubisoft.
Forventer de helt seriøst som hardcore PC gamer der vejer frihed højere end noget andet, at jeg skal betale fuldpris for noget jeg ikke kan spille det halve af tiden, fordi vi i Danmark er 30år bagefter alle andre pga vi have et skod firma der havde monopol på internettet.
Her om vinteren er mit net ihvertfald ikke særlig stabilt.
Hvis de vil tude, synes jeg de skal komme med nogle 110% facts og undersøgelser på bordet, der beviser alle de penge de taber? noget vi kan bevise er at der aldrig er blevet solgt flere spil en der gør idag.
OG ja de har travlt med 0day, men Ubisoft gider ikke engang bruge Preload på steam, det vil sige folk kunne have det klar parat til at spille 1min efter det er udgivet, men åhh nej det gider vi sku da ikke. Ubisoft er en del af problemet og ikke løsningen.
Blizzard og Valve kæmper bravt for Pc platformen, blizz tilbyder Battle.net med så vildt mange fordele man tror det er løgn. Valve laver steam med sygt mange fordele, hentede sine spille alle de gange man vil, preload, cloud, autoopdatering, nemt chat på tværds af alle spil osv osv.
Ubisoft tilbyder hmm hmmmm hmmmmm, når jo du kan kun spillet dit spil når solen skinner, kl er mellem 17-19. og det ikke blæsere mere end 9m/s. Aka ved Ubisoft betaler man for et dårligere produkt.
Hvis du går ned i netto og betaler for en varen og for et spark i nosseren efter du har betalt, køber du så eller stjæler du varen næste gang?.
Det handler om hvordan man behandler sine kunder, hvis Blizzard kommer med et spil eller Valve, jeg forudbestiller det uden at blinke. Det er der ikke mange firmaer der kan opnå sådan en status ved sine kunder.