Til indholdet

9/11 dokumentar - hjælp en...

whyking
Skribent
2563 indlæg
#0 | 08-02-2011 22:32
Hej rushere,

jeg skal undervise eleverne i den nye verdensorden, og vil selvfølgelig gerne vise en eller anden form for levende billeder omkring terrorangrebet på WTC og Pentagon.

Jeg har tidligere set brødrene Naudet's dokumentar "9/11", den var rigtig god. Men kan den ses online på en eller anden måde?

Jeg har været på EMU (undervisningsp­ortal), DR2 tema på dr.dk, og andet. Det eneste som jeg kan finde, er nyhedsudseendel­ser og en dokumentar om kussen (!). Men intet sagligt omkring 9/11...

Kender i noget brugbart?
Aldrig mere Asus, Stereo Studio eller Telia! ME2 SOM ÅRETS SPIL PÅ DGA!

Kommentarer

Pleidian
Bruger
535 indlæg
#26 - | 09-02-2011 11:48
Jeg vil anbefale Peter Dale Scott's bog Road to 9-11
Pleidian
Bruger
535 indlæg
#27 - | 09-02-2011 11:51
...dokumentaren "Zero" og BBC's "The Power of Nightmares"
Gaco
Bruger
5111 indlæg
#28 - | 09-02-2011 14:13
Du kan f.eks. også tage fat i aktuelle nyheder såsom denne:
http://www.dr.d­k/Nyhed...1/02/­09/072600.htm

, der kan vise eleverne hvor enten hvor virkelighedsfje­rne eller (nok mere sandsynligt) hvor udspekulerede og moral-løse USA's daværende regering var.
[Insert wise quote here]
Sigmund_Fraud
Bruger
3027 indlæg
#29 - | 09-02-2011 15:52
#23 jeg kan kun fraråde at se den dårlige konspirationsfi­lm, den er mere vildledende end vejledende.

#18 dette indgik vidst ikke i #0 spørgsmål?
Veteran of the Stoffers Clone Wars
Reknubde
Bruger
1 indlæg
#30 - | 10-02-2011 01:17
#0 Jeg vil klart anbefale: 102 minutes that changed America

http://en.wikip­edia.or...at_Ch­anged_America

Kan findes på YouTube

Neutral udsendelse med utroligt mange ikke så ofte sete video optagelser, specielt fra WTC.


#17 Der er faktisk 4 optagelser fra Pentagon, to fra Pentagons overvågnings kameraer, et fra Doubletree hotellet og et fra Citgo tankstationen. Der er ingen uoverensstemmel­ser mellem dem, de viser angrebet fra forskellige vinkler, så godt som det nu lod sig gøre.

Der er intet umuligt i manøvren, hvor har du fået den ide fra? Selv en idiot kan ramme en bygning på størrelse med Pentagon.

Samtlige vidner bekræfter at det var et stort passagerfly, ikke en eneste der så det siger at det var et missil eller en Global Hawk. Med hensyn til vragdele, så bliver de specifikt gennemgået her:

http://aerospac­eweb.or...pirac­y/q0265.shtml

Motordele passer perfekt på en Boeing 757, mens en Global Hawk anvender en noget anden motor og så er en Global Hawk også betydeligt anderledes at se på, ikke bare i størrelse men også udformning.


#21 De har udsendt nye versioner i takt med at de gamle blev afsløret som gennemsyret af løgn og manipulation.

Der findes ikke nogen saglig holdbar argumentation for konspirations ideerne.

Skriv kommentar

For at skrive kommentarer, er det påkrævet, at du er registreret Daily Rush bruger og at du er logget ind.