Prometheus :(
|
guffe16 Bruger 2695 indlæg |
#0
Andre som har været til premieren på Prometheus denne aften? Jeg må desværre sige, at jeg er ekstremt skuffet. Jeg begriber ikke, hvordan man kan samle en film med et så fantastisk cast og en så fantastisk visuel side, men på så grov vis ignorere at plottet er så gennemhullet så filmen halvvejs inde og fremefter slet ikke hænger sammen. Øv, det var ellers den film, jeg havde glædet mig mest til i år! Jeg håber og tror at anmelderne de næste par dage sabler den ned. Det mest ærgelige er nok, når en film som kunne være blevet så fantastisk og faktisk gør en del ting rigtigt alligvel bliver en så rodet omgang, at man ikke kan andet end at ryste på hovedet, når rulleteksterne går på... |
Skriv kommentar
For at skrive kommentarer, er det påkrævet, at du er registreret Daily Rush bruger og at du er logget ind.
Kommentarer
Bruger
7647 indlæg
Bruger
194 indlæg
Bruger
1289 indlæg
Spændende at følge. :<
Bruger
2695 indlæg
SPOILER:
1. Hvad er David (androidens) motiv til at inficere besætningen og få en alien med hjem? Han virker bare til at trolle rundt, for han er tydeligvis ikke styret af Weyland. Hvis det var forklaringen at han er autonom, ville det i den grad være inkonsistent med resten af franchisens portrættering af androids som klart styret af direktiver fra deres skabere.
2. Hvorfor er det holdt hemmeligt for crewet, at Weyland er med ombord på rumskibet? Det virker mere som et påtaget twist end en reel rationel beslutning.
3. Hvordan kan de være SIKKER PÅ NOGET SOM HELST!!!? De lader til at vide præcist hvad space jockeyernes planer er, da den kvindelige hovedperson jeg ikke lige kan huske navnet på, taler for, at de skal kamikazee ind i alien-rumskibet. For det første aner hun i princippet ingenting om deres planer og for det andet virker det ikke særligt plausibelt, at rumskibets besætning bare skulle godtage hvad hun påstår for at gå i døden for det. Især taget i betragtning at filmen ingen relation har bygget op mellem dem, som skulle få hende til at fremstå troværdig ift. dem.
Derudover vil filmen bare alt for meget i plottet. Måske er mig og mine kammerater mærkelige men vi kunne ikke lade være med at grine, da filmens kvindelig hovedperson, som jeg stadig ikke kan huske hvad hedder lige pludselig siger at hun ikke kan få børn... Eller det fantastiske twist med at Weyland er Vickers far, som man havde set komme laaaaang tid før..
Bruger
2695 indlæg
Har det dog stadig lidt på samme måde som da jeg så Avatar. Hvor den var en flot film med en alt for simpel og derfor rimelig uinteressant historie, er Prometheus dog en flot film med alt for mange bolde i luften, som den aldrig rigtig formår at forløse.. Jeg ser for mig, at der har siddet 5 manuskriptforfattere og pitchet idéer for hinanden og skrevet det hele ned, og da de så skulle til at skrive manuskriptet kunne de ikke blive enige om at slette noget af det, så derfor kom det hele bare med resulterende i en alt for ufokuseret film.
Bruger
2435 indlæg
Uopfindsomheden taget i betragtning, ville det ikke overraske mig, hvis filmen var endnu en omgang Hollywood makværk. Om ikke andet glæder jeg mig alligevel til at se den på fredag, i håb om bare en lille dosis af den gode, gamle sci-fi magi.
Bruger
7647 indlæg
1. Jeg synes nu Davids forhold til mennesker bliver meget godt fortalt og afklaret gennem filmen, jeg havde ikke svært ved at forstå ham og hans motiver.
2. Vi taler om en oldgammel fundamentalistisk post-humanist på toppen af et topstyret coorporatistisk imperie, der vil leve evigt - der er ingen grund til at det skal være rationelt at han er med. Om hans motiver - jeg ville personligt gerne se gud i øjnene.
3. David
Graviditet, far datter og alt det der - for mig var det bare lidt ligegyldigt støj, jeg beskæftigede mig knap nok med det. Selvfølgelig skulle hun blive gravid - det ligger ligesom til genren
EDIT: Mit kritikpunkt er at nogle af personerne mangler karakterudvikling... Men så igen, det er ikke så vigtigt for den slags film - vi kender typerne fra andre genrefilm.
Total thumbs up for at myrde comic relief personerne i en fart...
Bruger
2695 indlæg
Er selvfølgelig uenig i #1 af de grunde jeg skrev.
Angående 2'eren mener jeg ikke hans motiv for at tage med - det er filmen jo klar omkring. Det er nærmere, hvorfor det skal være en hemmelighed!? Det er nok det svageste og mest umotiverede twist jeg længe har set.
#3, David er en android ikke et altvidende væsen - han har selvfølgelig fået informationer men hvorfra sikkerheden skulle komme at løsningen skulle være at ødelægge rumskibet kan jeg stadig ikke se. Besætningen har også (af gode grunde) vist mistro til ham, men de fortsætter bare som om intet er sket. Jeg kan heller ikke forstå, hvorfor de overhovedet tror det gør en forskel at de får rumskibet smadret, for de etablerer jo selv, at det ikke er space jockeyernes hovedplanet de er på. Ergo skal space jockeyerne nok have kapacitet nok til at få menneskene udryddet såfremt det er det de vil (hvorfor vil de overhovedet det? Det spørgsmål bliver også kun svaret ved et klam "for at bygge noget, er man nødt til at smadre noget"-udsagn som nærmere er en floskel end et udtryk for et reelt motiv)
Bruger
323 indlæg
Dog er det også filmens svage punkt at den skal/der er en forventning om at binde universet sammen og give svar på 15 års spørgsmål.
Mit bedste råd til folk som skal se den, er nok at komme med et åbent og nysgerrigt sind ift. hvad man ved om Alien-universet. Man kan godt lige være nødt til at sluge et par kameler, indtil det bliver forklaret
Filmen afliver også fuldstændig AvP-filmenes univers - yaaaah! Jeg er ligeglad med om det er et alternativt univers eller ej - de film sutter røv
Desuden er filmen nok mere end noget andet et kæmpe tagselvbord af filosofiske problemstillinger
Bruger
7647 indlæg
David kan læse hvad der står rundt omkring på rumskibet... Noget tid først i filmen dedikeres til at vise hvordan david er beskæftiget med at rekonstruere oldtidssprog ved at gå bagud i sprogenes udviklingshistorie. Det var IMO en sjov detalje fordi det er noget man bruger meget tid på i den virkelige verden, og er grunden til hvorfor man har nogle ret seriøse bud på eksempelvis tidlige indoeuropæiske sprog.
Tilføj det til at david er en supercomputer på ben (og helt sikkert har nemt ved mønstertænkning og systemtænkning) - Samt at det er ret åbenlyst at man kan smadre et skib ved at flyve noget stort og brandbart ind i det. Taktikken har været i brug siden søfartens spæde start.
Umiddelbar realtion på umiddelbar trussel. Nogen skal jo være helte i film - ville være ret stenet hvis de flygtede til den anden side af planeten og satte sig til at dø af sult - alt imens jorden gik under. "Its regulated by the law of narrative causality"
Om Spacejockeyerne...
Min tolkning, hvem siger overhovedet at deres civilization overhovedet eksisterer længere. Under alle omstændigheder virker det til at det der våbenprojekt og dermed også planerne om at teste det på jorden blev scrappet for ret lang tid siden.
For mig er ideen om at vi bare er forsøgsdyr i et militært forskningsprojekt ret appelerende
Men jeg er egentlig helst fri for alt for klare afklaringer på den slags fordi så har jeg frit spil til at lade fantasien løbe løbsk.
Bruger
323 indlæg
De ødelægger jo også kun det skib med den vækkede Space Jockey, som de antager stadig har i sinde at tage til jorden med lasten af xenos. Ud fra den observation om at han ikke er svært begejstrede for mennesker efter at han kaster lidt rundt med Weyland. De finder jo også Jordens koordinater som et mål.
Shaw siger til sidst (flere gange) at The Engineers (Space Jockeys) ombestemte sig (siden Jorden nu ikke blev jordet).
Men den overlevende Space Jockey udfører tilsyneladende blot sin sidste ordre inden cryo og har jo ikke lige fået memoet
Shaw & David tager afsted til Space Jockeys planet for at finde svar på hvorfor mennesker er skabt og hvorfor først skulle dø og så ikke. Jeg troede faktisk kort at de ville hælde en tilsvarende last xenos ned i face på dem
Bruger
7647 indlæg
Iøvrigt ret fedt ham der rummanden bare tæver dem - som første reaktion... Alt smukt og spirituelt firstencounter pjat må vige for øretæver
Bruger
323 indlæg
Jeg vil forresten give Guffe16 ret i at mange af skibets besætningsmedlemmer er fuldstændig ansigtsløse, udover nogle få skægge scener.
Jeg fandt det btw mægtig skægt at begge kvinder ikke forstod at for at dodge det kæmpe rullende rumskib af død, så kunne man løbe TIL SIDEN.
Bruger
2695 indlæg
Bruger
7647 indlæg
Bruger
496 indlæg
Øv. Den havde jeg ellers set frem til, men trailerne var riiiimelig ambivalente, så jeg kan godt forestille mig, at den ikke er, som man forventer.
Den skal jeg sgu nok ikke se lige foreløbig så...
Bruger
1190 indlæg
SPOILER:
Det eneste jeg kunne sætte en finger på, var nok slutningen, da man i Alien, ser Space Jockeyen ligge død i rumskibes "førehus" med hul i brystet. hvorimod i Prometheus dør han i redningsskibet..
Bruger
3020 indlæg
Dog var jeg positivt overrasket over visualiseringen af filmen, det er sgu superflot.
SIdst men ikke mindst, synes sgu hende den svenske Ripley , gorde det rigtig godt.
Bruger
2930 indlæg
Hos mig får den først premiere 7 Juni, og vil se den med dejlige lave forventninger. Giver altid de bedste oplevelser
Bruger
2522 indlæg
Der er mange nyere film hvor jeg syntes det bliver udpenslet for meget.
SPOILER
#17 der er jo ingen der siger at det er ham eftersom der er flere rumskibe.
Men der mangler jo stadig nogle led i denne her film og så frem til Aliens alligevel.
Bruger
2420 indlæg
Spoiler
Synes David er præcis som Androids skal være, irrationelle og virkelig svære at regne ud. Jeg tror helt klart han inficerer for han skal finde ud af hvad den gør ved mennesker og, hvis det var en gravplads, måske var en af de fremmedartet organismers grav og man kunne oplive den gennem mennesker. (læs heraf hvad ville du gøre for at møde the engineers og dertil bliver svaret ALT).
Derudover mangler meget crew personlighed, men det får ikke filmen til at halte for det er mest en eksploration film, men de skal jo være der, og de vigtige karakterer bliver taget frem.
Bruger
2695 indlæg
Igen til karakterne. Hvis du ser Aliens (2) har vi jo et godt eksemepel på en film i samme genre, hvor man føler for alle karaktererne når de dør.
(SPOILER: Var der fx nogen her som ikke var totalt ligeglade, da black dude og asian dude kamikazer? Specielt asian dude som vel nærmest får sin første line, da han tager beslutningen).
#10 Til det med at det er styret af kausalitet, eller af det faktum, at det er en film. Det synes jeg er et forholdsvist svagt argument, når man skal se kritisk på film. Gode film vil jo netop få det motiveret på en hensigtsmæssig måde, så man ikke sidder med de tanker
Bruger
514 indlæg
http://filmz.dk/film/prometheus/biograf
Bruger
2695 indlæg
Politiken 3/6
Berlingske Tidende 4/6
JP-dk 4/6
Ekstra Bladet 4/6
BT 3/6
CinemaZone 3/6
Det ligger mere i tråd med min oplevelse. Man kan så sige at 3-4 ikke er en "nedsabling" som jeg skriver i #0, men det er det nu for mig personligt, da det var en film jeg helt klart ville have regnet med lå med et gennemsnit mellem 5 og 6.
Bruger
472 indlæg
Rigtig fedt med det gode brug af spoilers. Kan se at folk har forskellige meninger mht filmen og det gør mig lidt nervøs. Har glædet mig rigtig meget til den og skal se den i aften. Håber på det bedste